svetlogopedie.cz

Co to je JIAS?

JIAS – tedy Johansenova sluchová stimulace otevírá nové cesty k rozvoji sluchového vnímání.

Jednoduše řečeno se jedná se o individualizovaný sluchový trénink, který je určený k podpoře řeči, komunikace, čtení a koncentrace. Každému jednotlivému klientovi je sestavena speciální hudba tak, aby stimulovala jeho sluchové schopnosti.

Komu je určena a jak funguje se dočtete na dalších řádcích.

Jak funguje?

Velmi oceňuji, že je to metoda, která umožňuje přistupovat ke každému klientovi naprosto individuálně. Řekněme, že je každému sestavená na míru, podle jeho obtíží a podle naměřeného audiogramu.

Na prvním setkání terapeut provede podrobnou diagnostiku sluchových funkcí. Ta spočívá v naměření podrobného audiogramu na jedenácti frekvencích. Dále zjistíme, jak je na tom klient s lateralitou a zajímá nás, jaké další obtíže nebo zvláštnosti má v řeči, v chování, ve škole atd.

Diagnostika je odeslána do specializovaného centra, kde je klientovi na míru připravena unikátní hudba. Tuto hudbu klient poslouchá každý den deset minut po dobu šesti až osmi týdnů. Pak přichází na kontrolu ke svému terapeutovi. Ten opět provede podrobné měření sluchu a zajímá se o změny v pořízeném audiogramu, v řeči a v chování klienta.

Nikdy nevíme jak dlouho bude proces sluchové stimulace trvat. To závisí na postupných změnách v audiogramu, v chování a řeči klienta. Řekněme, že proces je potřeba realizovat v řádu měsíců – přibližně v rozmezí třech a dvanácti měsíců.

Kontakt

Logopedická poradna Svět logopedie

Žižkova 1683/13 (budova Globus), JIHLAVA

náměstí Svobody 379 (budova radnice), BRTNICE

774 622 651

nada.grznarova@seznam.cz